• Sorun Haşereyse Çare Bizde!
  • Çare İlaçlama 7/24 Hizmetinizde
Fare İlaçlama

Fareler insan anatomisine en yakın canlı türüdür. Fareleri en tehlikeli kılan özellik gezinmiş oldukları ortamdaki mikrop ve bakteriyi insanların yaşadığı ortama salya ve dışkıları ile taşırlar. Bu yüzden fare ilaçlama mutlaka profesyonel olarak yapılmalıdır. Fareler tüm kapalı alanlarda kendilerine yaşam alanı oluştutur. Dişleri çok keskin olduğu için sert ciisimleri kolaylıkla kemirirler ve hasar oluştururlar. Koku alma duyuları oldukça gelişmiştir.

Fareler geçmiştten günümüze çok büyük değişimlerden geçmiştir. Taşıdıkları mikrop ve virüslerle birçok hastalığa neden olmuşlardır. İnsanlara veba tifo humma gibi birçok hastalık bulaştırlar. Fare ilaçlama yöntemleri arasında en çok kullanılan yöntem kemirgen fare istasyonu kurulmasıdır.Farelerin ilgisini çekecek yemli tuzaklı istasyonlar fare içine girdiği anda kilitlenir ve fare bir daha çıkamaz. Bu yöntemle fareler öldükten sonra ortamda ölü bir şekilde fare bulunmaz ve mikrop ve bakteri yayılmasını önler. Sağlık Bakanlığı onaylı fare istasyonlarımızla fare ilaçlamada modern şekilde çözüm getirmekteyiz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.


Fındık Faresi İlaçlama

Fındık fareleri hafif kahverengi veya gri ile siyah renge sahip kısa kıllarla kaplıdır. Vücutlarından daha az olmasına rağmen kulakları ve kuyruklarında kıllar vardır. Yetişkin farelerin ağırlığı yaklaşık 12 ila 30 gram arasında olup burundan kuyruk ucuna kadar 20 cm kadar büyüyebilir. Dışkıları çubuk şeklindedir ve iki ucundan sivridir.

Normalde, fındık faresi, çiftlik alanlarında, çimenlik ve ormanlık alanlarda ev yakınında yaşar, karanlık, korunan ve kolayca bulunabilen bir gıda kaynağına sahip bir alan bulduklarında oraya yuva yaparlar.

Doğada çok merak uyandırıcı olan fındık faresi, yeni veya sıradan bir şey keşfetmek, kendi alanlarında dolaşıp araştırarak gününü geçirir. Mümkünse, fındık faresi beslenmesinde tohum ve fındık tercih eder ancak bu fırsatçı kemirgen, hemen hemen bulduğu her şeyi yer.

Dışarıdaki sıcaklıklar düşmeye başladığında, fındık fareleri kış uykusuna yatmadığı için sıcak bir ortam aramaya başlarlar. Genellikle yiyecek kokusu ve bir evin sıcaklığına çekilen fındık faresi, eve giriş yolunu bulmak için fuar hatları, boru açıklıkları ve kapıların altındaki boşluklar gibi herhangi bir açıklığı kullanabilir.


Lağım Faresi İlaçlama

Lağım fareleri 500 gramı aşan büyük kemirgenlerdir. 40 cm’lik uzunluklara ulaşabilirler ve yalnızca kendi kuyrukları 21 cm’yi bulabilir. Lağım faresinin gövdesi kahverengi veya gri renkte olan tüylü kürklerle kaplıdır. Kuyruk baş ve vücuttan daha kısadır. Dışkıları kapsül şeklindedir.

Lağım fareleri genellikle, yiyecek aramak için bina içerisinden girdikleri yer altı oyuklarında yaşarlar. Gün boyunca saklanmaya meyillidirler.

Lağım fareleri olağandışıdır ve çeşitli gıda kaynakları üzerinde beslenirler. Seçme hakkı verilirse, et, meyve, tahıl ve fındık tüketirler. Ölü hayvanlar aynı zamanda bu sıçanlar için bir gıda kaynağı olarak görev yapıyor ve küçük balıkları ve kemirgenleri yakalayabiliyorlar. Su içmek isterler ve koloni yerlerini bir su kaynağına mümkün olduğunca yakınına yaparlar. Lağım fareleri, hakim ve ast mensuplarıyla topluluklarda yaşar, ancak karıncalar gibi gerçekten sosyal değildirler.


Çatı Faresi İlaçlama

Siyah veya kahverengi, uzun kuyruklu, geniş kulaklar ve gözler sahip, sivri burnu ile boyları normalde 20-25 cm kadar olup 40 cm’ye kadar uzayabilir. Kürkü pürüzsüzdür.

Binaların içinde ve altında, çöp ya da odun yığınaklarının arasında yuvalarını yaparlar. Yapıların üst bölümlerinde sıklıkla bulunan mükemmel bir tırmanıcıdır. Çatı fareleri yaşadıkları yerlere oldukça uyumludurlar. Yüksek yerlerde yaşmayı tercih ederler, ancak çeşitli ortamlarda yaşayabilirler. Doğası gereği geceleri dolaşmayı ve beslenmeyi tercih ederler. Adından da anlaşılacağı gibi, çatı fareleri ağaçlar, kirişler, çatı katları ve çatılar gibi yüksek bölgelerde bulunabilirler. Gerekirse, çatı fareleri yere de yuvalayabilirler.

Yoğun popülasyonlarda, çatı fareleri dominant erkeklerin alt erkeklerden daha fazla çiftleştiği bir sosyal hiyerarşi oluşturabilir.

Çatı fareleri hem etçil hem de otçul olmasına ve bulabildikleri herşeyi yiyebilmelerine rağmen, meyveleri (bazen “meyve sıçan” veya “narenciye sıçan” olarak anılır) ve fıstık tüketmeyi tercih ederler. Bu kemirgenlerin ağaç kabuğu, et ve tahıl tükettikleri de biliniyor. Çatı fareleri, tohumlar ve fıstıklar gibi yiyecekleri stoklayıp tutan gıda toplayıcılarıdır.

Tarla Faresi İlaçlama

Fareler, türe bağlı renktedir ve kahverengi, siyah veya beyaz renkte olabilir, kuyrukları değişen uzunlukta olabilir. Bunlar son derece meraklı canlılardır..

Tarla fareleri, ev fareleri (Mus musculus) da dahil olmak üzere çeşitli farelerde kullanılan bir terimdir. Adından da anlaşılacağı üzere, bunlar birçok alanda yaygın olarak görülmektedir. Bununla birlikte, düzlüklerde, ormanlarda ve eski, kırsal evlerde birkaç tür bulunur.

Bu fareler, kendilerine sunulan herhangi bir gıda ile beslenecek olan süpürücülerdir. Bu fareler kediler, köpekler, ayılar, kurtlar, yılanlar ve baykuşlar için birer avdırlar. Doğal olarak gece-gündüz temkinli oldukları gibi, çevredeki yeri tamamen değerlendirdikten sonra dışarıda girişimde bulunurlar. Fareler, sığınak olarak kayalar veya kurutulmuş yapraklarla harmanladıkları yuvalarını kullanırlar. Buna rağmen, bu fareler genellikle avcıları tarafından tüketilir. Çoğu tarla faresi uzun süre hayatta kalmayı başaramazlar.

Dişiler her ay hamile kalabilirler. Bebek tarlası fareleri kör, kel ve sağır olarak doğarlar. Bununla birlikte, birkaç hafta içinde büyüyecek ve çiftleşmeye başlayacaklardır.


Fare İlaçlama Yöntemleri

Fare ilaçlama uygun yöntemlerle yapılması durumunda kesin çözüm olur.Fare ilaçlama yöntemlerinden birisi fare istasyonu dur. Fare istasyonu küçük, içerisinde fare yemi olan kapalı kutudur. Fare bu istasyonun içerisin de ki ilacı yiyerek su içtiği yerde ölür. Fare istasyonları ortada fare ilaçları bırakılamayacak alanlarda kullanılmaktadır.Evde farevar yalnız beslediğimiz evcil hayvanda var. Bu evdeki fare sorunu için fare istasyonu kurulur. Çünkü belirli noktalara bırakılan fare zehirlerini evcil hayvanımız bulabilir. Bu nedenle evde fare sorununuzun çözümü için belirli alanlara fare istasyonları yerleştirilir. Evde fare sorununuzdan bu fare istasyonu ile kurtulabilirsiniz. Fare istasyonu bahçe, fabrika, anaokulu, hastane vb. gibi mekanın terk edilemeyeceği alanlarda fare sorununu çözmek için fare ilaçlama şirketleri tarafından kullanılan bir ilaçlama yöntemidir.

Bir diğer fare ilaçlama yöntemi kokulu sıvı ve kokusuz sıvı ilaçlamadır. Fare ilaçlama da fare ilaçları ile birlikte eğer mekan terk edilebiliniyor ise kokulu sıvı ilaçlama yapılır. Eğer mekan terk edilemiyor ise sıvı kokusuz fare ilaçlama fare yemlemesi ile birlikte yapılır. Sıvı ilaçlama fare kemirgeni için dezenfekte özelliği de görmektedir. Fareler her türlü pis alanlarda dolaştıkları için birçok mikrobu beraberlerinde yaşam alanlarımıza getirirler. Sıvı ilaçlama dezenfekte işlemi de görmektedir.

BÖCEK VE HAŞERE İLE İLGİLİ SORULARINIZI BİZE İLETEBİLİRSİNİZ.