• Sorun Haşereyse Çare Bizde!
  • Çare İlaçlama 7/24 Hizmetinizde


İLAÇLAMANIN ÖNEMİ

Açık ve kapalı yaşam sürdüğümüz çeşitli alanlarda haşere ve fare türleriyle sıkça karşılaşmamız mümkündür. Yılın her mevsimi üreme evresi geçiren bir çok haşere türü, çeşitli yollardan yaşam alanlarımıza kadar ulaşmaktadır. Çeşitli zararlara neden olan böcek ve fare türleri. İnsan sağlığı açısından büyük risk oluşturmaktadır. İlaçlama firmaları tarafından uygulanan çeşitli ilaçlama yöntemleri, haşere türlerinden yaşam alanlarınızı arındırarak gelebilecek zararlara karşı da korumaktadır. .

Ev, İşyeri, Fabrika, Park ve bahçe gibi iç ve dış tüm alanlarda dolaşan haşere ve fare türleri tehlike oluşturmaktadır. Gezdikleri alanlara mikrop ve bakterilerini saçan bu zararlı canlılar bazı ölümcül hastalıklarının yaşanmasına neden olurlar.

FARELERİN BULAŞTIRDIĞI HASTALIKLAR

Farelerin Gezeindikleri alanlara göz atacak olursak kanalizasyonlar , lağımlar ve buna benzer birçok pis su giderleri gibi alanlarda yaşadıklarını hepimiz biliyoruz . Ve bu saklandıkları alanlarda her türlü milyonlarca mikrubu ve bakteriyi kendi yaşam alanlarımıza taşıyarak gezindikleri, ısırdıkları ,yedikleri hatta salya, dışkı ve idrar bırakarak her şeye kolayca bulaştırırlar bizde farkında olmadan farelerin gezindiği noktalara dokunduğumuzda buradaki her türlü mirobun hastalığın bize bulaşması ½ 80 gibi bir orana sahiptir . Farenin zararlarının en önemlileri olarak kabul edilebilecek bu hastalıklar ölümcül boyutlarda olabilir. Hem tarladaki, hem de evlerdeki bitkilerle diğer gıdaları kemiren ve ısıran fareler, bu yolla insanlara hastalık bulaştırarak insanlar arasında yayılabilmesi kaçınılmaz. Ayrıca besin kaynaklarından uzak kaldıklarında insanların el, ayak, kulak, burun, dudak gibi bölgelerini kemiren ve ısıran fareler, bu yolla da hem doğrudan hem de dolaylı olarak ölümcül hastalıklara sebebiyet verebilirler. Profesyonel ekip ve ekipmanlarla yapılan ilaçlama yöntemleri dezenfekte özelliği taşıyarak yaşam alanlarınızda mikrop ve bakterilerle savaşmaktadır.

KOKUSUZ İLAÇLAMA

Haşerelerin gezindikleri alanlar mutfak tezgahları, kapı pervazları, süpürgelikler gibi alanlara püskürme yoluyla sıkılır ilacın sıkıldığı alandan her hangi bir haşere türü geçmesi halinde ilaca temas etmiş olur fakat ilaç hemen etkisini göstermez haşere gezinerek ilaçla daha çok temas ederek yuvasına döndüğünde ilacı da yuvasına taşımış olur ve yuvadaki diğer böceklerde ilaçla tanışmış olur bir gün sonra ilaç reaksiyon gösterdiğinde haşerelerin ayaklarından başlıyarak tüm vucudu yanmaya başlar ve haşereler şuursuzca koşuşturmaya başlarlar ve iki gün içinde dökülmeye başlarlar ve bu süre 7 ile 10 gün sürebilmektedir. 10 günden sonra ilaçlama yapılan alanda hiç bir haşere sorunu kalmaz , kullandığımız ilaçlar dışarıdan gelebilecek haşerelere karşı 3 ay boyunca koruyucu özelliğe sahiptir yapılan ve haşerelere temas halinde etkili olan bir yöntemdir. Günlük yaşamımızda her hangi bir kısıtlama yapmadığı için en çok tercih edilen ilaçlama yöntemidir. İlaçlama sırasında ortamı terk etmenize, kapatmanıza veya kapsamlı bir ön hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Kokusuz ilaçlama sinek, sivri sinek, karınca, hamam böceği, kalorifer böceği, gümüş böceği, güve, tatarcık sineği gibi haşere gurubu için en etkili ilaçlama yöntemidir.

KOKULU İLAÇLAMA

Haşerelerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde, sıvı püskürtme yöntemi ile uygulanan dezenfekte işlemidir. Haşereler üzerinde koku teması ile etkili olduğundan uygulama alanı kapı ve pencereleri 3 – 4 saat kapalı tutulmalıdır. Uygulama öncesi açıkta bulunan gıda ürünleri mutfak ekipmanları, giysi, çocuk eşyaları ve oyuncakları gibi kullanılan eşyaların kaldırılması ve büyük çöp torbalarına konularak ağzı sıkıca bağlanması gerekir. İlaçlama öncesinde bulunan evcil hayvanları dışarı çıkarılmalıdır. Kokulu yapılan ilaçlamadan sonra 3 – 4 saat kapalı tutulduktan sonra pencereler açılarak iyice havalandırılmalıdır. Temas halindeki kullanım alanları deterjanlı su ile iyice silinerek temizlenmelidir.

JEL YÖNTEMİ İLAÇLAMA

Hamam böceği, karafatma, kalorifer böceği, kakalak gibi böcekler için ideal bir ilaçlama yöntemidir. Jel ilacının kendine has böcekleri çeken bir kokusu vardır. Bu kokuyu duyan böcekler saklandıkları yerden çıkarak ilacı yerler ve yuvalarında ölürler. Diğer böcekler ise ölü böcek ile beslenerek ölürler ve bu reaksiyon zincirleme şeklinde devam ederek uzun süre etkisini sürdürür. Jel ilaçlama yöntemi en kolay bir ilaçlama yöntemidir. Jel ilaçlamayı tercih etme nedenleri ; kokusuzdur. Uygulama ortamını terk etmenize veya kapatmanıza gerek yoktur. İlaçlama öncesinde her hangi bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur.